• Proktologia.

  • Proktolog Ursynów - Warszawa

Centrum Medyczne Natol MEDIC na Ursynowie w swojej ofercie zapewnia pacjentom pełny wachlarz świadczeń związanych z dziecina  jaką jest proktologia. Pacjenci mogą skorzystać z  szeroko rozumianej profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia z zakresu proktologii obejmującego również wczesne wykrywanie nowotworów jelita grubego. Proktologia jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami jelita grubego oraz odbytnicy. Pacjenci często odczuwają nieprzyjemne dolegliwości związane z zapaleniem bądź innymi chorobami narządów wewnętrznych, którymi zajmuje się proktologia dlatego zazwyczaj konieczna jest szybka wizyta u proktologa. Dogodna lokalizacja – Ursynów ( blisko stacji metra Natolin)  umożliwia pacjentom szybki i bezproblemowy dojazd.

Doświadczenie lekarza proktologa oraz w pełni wyposażona przychodnia pozwala na leczenie chorób końcowego odcinka układu pokarmowego – kanału odbytu i odbytnicy w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności narkozy oraz hospitalizacji. Lekarz proktolog na wizycie może wykonać rektoskopię – badanie endoskopowe odbytu oraz drobne zabiegi medyczne ambulatoryjne wskazane w leczeniu dolnego odcinka układu pokarmowego.

Zakres świadczeń proktologicznych udzielanych przez dr Krzysztofa Łampike ( proktolog, chirurg ogólny) w Centrum Medycznym Nato lMEDIC – Ursynów:

  • Konsultacje proktologa
  • Diagnostyka i leczenie hemoroidów
  • Zabieg gumkowania hemoroidów
  • Rektoskopia wykonywana przez proktologa
  • Operacje szczelin oraz przetok odbytu
  • Usuwanie zakrzepów brzeżnych kanału odbytu
  • Diagnostykę i leczenie chorób onkologicznych dolnego odcinka układu pokarmowego

 
Proktologia (nazwa pochodzi z języka greckiego, w którym „proktos” oznacza odbyt) jest dziedziną chirurgii poświęconą profilaktyce, rozpoznawaniu i leczeniu chorób związanych z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego oraz ściśle z nim związanych struktur anatomicznych takich jak jelito grube, odbytnica, kanał odbytu i odbyt. W rzeczywistości proktolog jest specjalistą chirurgiem. Często do proktologa zgłaszają pacjenci w zaawansowanym stadium choroby, bo nierzadko pierwsze objawy tego typu schorzeń są przez chorych bagatelizowane. Niestety, wielu pacjentów uważa się tego typu dolegliwości za wstydliwe lub bolesne, dlatego też unikają oni wizyty u proktologa. Końcowy odcinek przewodu pokarmowego pełni cały szereg istotnych funkcji. Zachodzą w nim różne procesy ważne dla zdrowia całego organizmu. Niestrawione resztki pokarmu są tutaj przekształcane w kał, odzyskiwana jest woda oraz witaminy, elektrolity i aminokwasy. Większość osób spoza branży medycznej nie wie, że to właśnie w tym obszarze powstaje część witaminy B12 i K w wyniku działania bakterii symbiotycznych.

Kiedy należy udać się proktologa?

Poniżej opisane objawy są sygnałem możliwości występowania niebezpiecznych chorób i powinny go skłonić do wizyty u proktologa:

  • ból lub świąd odbytu (to objawy mogące świadczyć o zapaleniu jelita grubego, infekcji odbytu, hemoroidach, a czasem o zwykłym niedoborze witaminy A lub witaminy D);
  • ropne wycieki z odbytu;
  • notoryczne problemy z wypróżnianiem się;
  • wypadnięcie odbytu;
  • rany stwierdzone w końcowym odcinku przewodu pokarmowego.
  • zaparcia
  • biegunki
  • gazy
  • uczucie wzdęcia
  • kolki w obrębie jamy brzusznej

 
Warto jest podkreślić, że każde z tych objawów mogą wydawać się groźne w momencie zaobserwowania przez pacjenta, jednak najczęściej świadczą one o nieszkodliwych chorobach odbytu oraz o małych zmianach infekcyjnych, które poddają się leczeniu. Leczenie tych organów ma najczęściej charakter zachowawczy, ale nie należy lekceważyć tego typu dolegliwości, ponieważ mogą być związane ze zmianami nowotworowymi. Im wcześniej odwiedzimy proktologa, tym wcześniejsza będzie diagnoza i podjęcie leczenia.

Schorzenia, którymi zajmują się proktolodzy, są następujące:

  • ropień okołoodbytniczy
  • szczelina odbytu
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • uchyłki jelita grubego
  • nowotwór jelita grubego
  • zakrzepica odbytu
  • kłykciny kończyste
  • wypadanie błony śluzowej odbytnicy
  • hemoroidy

 
Najczęściej diagnozowaną przez proktologa chorobą są hemoroidy. Pomimo, iż są początkowo niegroźne, mogą stać się bardzo bolesne, a przez to uciążliwie, utrudniające przyjmowanie postawy siedzącej co nasila się wraz z postępowaniem choroby. W okolicy odbytu występują struktury naczyniowe, dzięki którym łatwiej można się wypróżnić. Niekiedy zmieniają się one w żylaki odbytu, czyli właśnie w hemoroidy. Dzieje się tak najczęściej, kiedy napór na nie odbywa się stosunkowo często, albo gdy jest zbyt mocny. Hemoroidy wewnętrzne to żylaki powstające wewnątrz odbytu, nie są one widoczne na zewnątrz. Natomiast hemoroidy zewnętrzne występują w postaci guzków poza odbytem. Rodzaje występowania hemoroidów różnią się od siebie objawami, ale bardzo często występują w tym samym czasie.

Leczenie hemoroidów

Wyróżnia się cztery stadia choroby. Pierwsze dwa z nich są leczone zwykle zachowawczo. Na tym stadium wystarczy leczenie metodami ogólnodostępnymi, takimi jak bogatoresztkowa dieta (rozmiękczająca stolec), picie dużej ilości płynów, niedopuszczanie do zaparć oraz miejscowe stosowanie maści i czopków. W leczeniu trzeciego i czwartego stadium należy poddać się zabiegowi usunięcia guzka hemoroidowego.

W wypadku hemoroidów występujących na wyższym stadium chorobowym, stosuje się zamiennie diatremie jednobiegunowe czy krioterapię, polegająca na zamrożeniu guzka, co powoduje jego martwicę, a także koagulację podczerwieni, w czasie której guzek zostaje zniszczony poprzez działanie wysokiej temperatury. Czasami zamiennie używa się również laseru. Jedynie od 5% do 10% pacjentów wymaga bardziej skomplikowanego zabiegu operacyjnego, a zatem ogromna większość tych zabiegów może być wykonana w warunkach ambulatoryjnych.

 

Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Do wizyty należy podejść przede wszystkim świadomie, ponieważ największą przeszkodą w badaniach proktologicznych jest strach i opór pacjenta. Wizyta u proktologa wygląda tak samo jak każde inny spotkanie z specjalistą. Warto uświadomić sobie, że lekarz proktolog wykonuje jedynie swoją rutynową pracę i w przeciwieństwie do pacjenta, nie odczuwa z tego powodu żadnego zakłopotania. Jedynym wymogiem przez wizytą jest oczyszczenie pęcherza, ponieważ w wypadku niektórych badań niezbędne może okazać się oczyszczenie jelita za pomocą lewatywy. Lekarz wykonujący lub kierujący na badanie zazwyczaj informuje pacjenta z wyprzedzeniem, jak się przygotować.

W przypadku odczuwania lęku lub czy dyskomfortu przed wizytą, należy pamiętać, że lekarz Natol MEDIC to osoba znana z przyjaznego podejścia do pacjenta, jak również z delikatności i uprzejmości. Ogólnie rzecz biorąc dobry proktolog, jako profesjonalista, doskonale zdaje sobie sprawę z sytuacji pacjenta i potrafi pomóc mu w przełamaniu psychicznych oporów aby chory mógł poczuć się komfortowo.

 

Proktolog – jakie badania wykonuje?

Proktolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, przy czym na wizytę należy przynieść wyniki do tej pory wykonanych badań. Zapyta o wcześniej przebyte choroby lub schorzenia występujące w rodzinie oraz o tryb życia pacjenta, bo część chorób związanych z jelitem grubym, odbytnicą, kanałem odbytu i odbytem jest wynikiem niewłaściwej diety, m.in. źle zbilansowanego codziennego jadłospisu, jedzenia zbyt obfitych porcji, nieregularności posiłków i jedzeniu ich w pośpiechu. Przyczyną niektórych schorzeń może być też siedzący tryb życia i brak ruchu, bo trzeba pamiętać, że nawet najmniejsza, ale regularna aktywność fizyczna poprawia perystaltykę jelit, a co za tym idzie – rozkładające się resztki pożywienia i uwalniane z nich toksyny nie zalegają w organizmie. Część lekarzy wskazuje również codzienny stres jako powód niektórych chorób, którymi zajmuje się proktologia.

Lekarz podczas wizyty może wykonać badanie per rectum (palcem przez odbyt). Choć wiele osób odczuwa zakłopotanie lub zawstydzenie na samą myśl o tego typu badaniu, to faktem jest, że umożliwia ono ocenę stanu odbytu, kanału odbytu i odbytnicy. Doświadczony lekarz może w ten sposób dokonać wstępnej diagnozy wielu zmian chorobowych (w tym m.in. nowotworu odbytnicy), do których najczęściej dochodzi w kanale odbytu.

Jakie inne badania może zlecić proktolog? Do najczęściej stosowanych zalicza się:

  • anoskopię – wykonuje się ją przy pomocy specjalnego wziernika, dzięki któremu lekarz może dokonać oceny stanu kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy),
  • rektoskopię – wziernikowanie jelita następuje głębiej niż w przypadku anoskopii, poza tym lekarz może pobrać wycinki tkanek do badania,
  • kolonoskopię – umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy pomocy elastycznego endoskopu, zwanego kolonoskopem, lekarz może pobrać też wycinki do badania histopatologicznego oraz usunąć polipy, poszerzyć zwężenia jelitowe, zatamować krwawienia z końcowego odcinka układu pokarmowego.
  • Lekarz proktolog może też zlecić prześwietlenie rentgenowskie jelita grubego, USG przezodbytnicze, wlew doodbytniczy, test na krew utajoną oraz inne badania histopatologiczne, biochemiczne, czy laboratoryjne (np. badanie krwi).

 

Proktologia – metody stosowane w proktologii

Metody leczenia w przypadku schorzeń z zakresu proktologii zależą od choroby i stopnia jej zaawansowania. Czasem wystarczy leczenie farmakologiczne, w innych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych zabiegów, np. usunięcie hemoroidów, polipów, torbieli czy włókniaków. W przypadku często występującego raka jelita grubego w początkowej fazie leczenie polega na jego chirurgicznym usunięciu, w bardziej zaawansowanym stadium konieczna jest chemioterapia. Wówczas leczenie przejmuje jeden z naszych onkologów

Specjaliści działu

  • Kontakt z natolmedic